Hayra Koşanlar Derneği mobil uygulaması; ihtiyaç sahiplerinin uygulamaya talep oluşturarak yardım isteyebileceği bir mobil uygulamadır. Uygulama Haziran 2020 tarihinde dernek üyelerinden Kasım Okur'un dernek Facebook  grubunda video paylaşımındaki "bize bir veritabanı lazım" sözünü işitmemizle başladı😊.

18.02.2021 tarihinde uygulamanın,  Apple cihazlarda da kullanılabilmesi için ios versiyonu yayınlandı. ios uygulamasını indirmek ve blog yazısını okumak için tıklayınız.

Projenin ekran görüntülerini sitemizdeki Hayra Koşanlar Mobil Uygulaması  projesinden detaylı inceleyebilirsiniz. 

Peki sistem nasıl çalışıyor?
Sisteme Tespitçi, Dağıtıcı ve Yönetici tipli kullanıcılae tanımlanır ve oluşan talepler yetkiler çerçevesinde kullanıcılara atanır.

Yardım Talep Etme Ekranı


Uygulamayı sayfa sonunda bulunan Google Play'den Alın bağlantısından yükleyip açtıktan sonra yukarıdaki resimdeki gibi bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Bu ekranda bulunan yardım talep et butonuna tıklayarak, yardıma ihtiyacı olan kişiler TC kimlik numarası, ad, soyadı, telefon numarası, adres gibi benzersiz bilgilerini girerek yardım talebi oluşturuyorlar. Bu kayıt, sistemde Yeni Talep havuzuna düşerken, uygulama üzerinde yönetici tipli tüm kullanıcılara mobil bildirim atıyoruz. 

Yöneticiler gelen talebi değerlendirmeye alıyor. Örneğin;

  • Kişiyi, ortak veritabanı modülü sayesinde uygulamayı kullanan diğer derneklerde arar. Diğer derneklerde takipli aile mi? kişi kırmızıya mı alınmış? kaç tane talep oluşturmuş? gibi bilgilere erişir
  • Gelen yardım talebinde belirtilen cep telefon numarasının yanındaki Whatsapp butonuna tıklayarak Whatsapp'taki profil resmine ve görünen adına bakarak kişiyi teyit eder

Tespitçi

Hayr uygulamasına tespitçilerin girmiş olduğu notlar

Yönetici yaptığı değerlendirmelerden sonra, uygun gördüğü tespitçiye talebi atama işlemi gerçekleştirir ve hemen tespitçinin telefonuna bildirim gider. Tespitçi, talep eden kişinin konum bilgisi ve adres bilgisine göre Google Maps üzerinde navigasyonu otomatik açtırarak yardıma muhtaç kişinin evine gider, gerekli tahkikatlarını yapıp, uygulamadaki tahkikat raporu kısmını doldurur ve bu talep için gerek görürse, bir not ekler. Örneğin: "talep eden kişinin belirttiği durumlar haricinde farklı koşullar mevcut" gibi not ekleyebilir. Bu notlar; aynı kişi tekrar derneğe yardım talebi oluşturursa, yöneticinin karar verme sürecini hızlandırır. Tespitçi, talebin durumunu Tespit Edildi olarak değiştirdiği anda, ilgili talep, dağıtıcıların Dağıtım Bekleyenlerin Tümü havuzuna düşer.

Dağıtıcı

Dağıtıcıların havuzu, dağıtıcı tipli kullanıcının ana menüsü

Dağıtıcılar, Dağıtım Bekleyenlerin Tümü havuzundaki kayıtlara bakarak kendine yakın gördüğü adresleri inceler ve uygun gördüğü talebi üzerine alır. Dağıtıcı üzerine almış olduğu taleplerin detayına bakıp, tespitçilerin yazmış olduğu nota göre derneğin deposuna gelip gerekli malzemeleri aracına doldurur. Talep sahibinin belirttiği adrese giderek teslim eder.

Ve böylelikle Hayra Koşanlar Derneği'nin " sadece iyilik " sloganı gerçekleşmiş oluyor.


 

İndirmek için tıklayınız

 

Bize Ulaşın

Sizi Arayalım

Adınız soyadınızı giriniz.
Zorunlu alan.
Mesajınızı giriniz.
Yükleniyor